Історична довідка

     Кафедра була створена разом із заснуванням в 1932 р. Харківського  інженерного гідрометеорологічного інституту. У неї ідеологічні витоки, бо називалася тоді кафедрою марксизму-ленінізму. Колектив кафедри в ті роки вирішував свої конкретні гуманітарні завдання у загальній справі ХІГМІ по підготовці майбутніх висококваліфікованих кадрів з гідрометеорології. Кафедра марксизму-ленінізму існувала в інституті і в довоєнний період, і під час Великої Вітчизняної війни – в евакуації у столиці Туркменії Ашхабаді, і при переведенні навчального закладу в Одесу. Ця кафедра була завжди загальноінститутською.     
     Однією з перших завідувачок кафедри марксизму-ленінізму була кандидат історичних наук, доцент Фролова Галина Луківна. З нею працював ряд досвідчених викладачів: Дубинський С.І., Ускач Д.І., Порохнюк  Е.В., Любаров П.Ю., Френкель Е.С., Щербак П.І., старші лаборанти  Гіссер Б.М., Брагинець Т.С.
    Після Фролової Г.Л. завідувачем кафедри був призначений кандидат історичних наук, доцент Щербак Петро Іванович, учасник Великої Вітчизняної війни, який понад дванадцять років очолював колектив кафедри. З ним на кафедрі працювали доктор історичних наук, професор Єфремов П.Н., доценти  Крес А.М., Буланенко Л.С., Нагайцев О.Ю., Нагорних Л.С., Яцко В.А., Корж В.І., старші викладачі Борисова С.І., Ігнатенко В.Н.,  Абросімов В.В., Васильєв В.Н., Денисова Л.І., Кормич А.І., Стратулат В.С. 
     З 1978 по 1985 рр. кафедру очолив доктор історичних наук, професор Шелест Дмитро Сергійович. В період його завідування кафедрою на високий рівень були поставлені  студентська наукова діяльність, робота філософського гуртка, проведення лекцій, бесід, «круглих столів» в студентських групах, в гуртожитках, на підприємствах міста, в районах області.
     Протягом наступних 17 років (1985-2002 рр.) посаду завідувача кафедри посідав кандидат історичних наук, доцент Кормич Анатолій Іванович. За період його  керівництва відбулися значні зміни в діяльності кафедри. Кафедрі було виділено нові приміщення. При кафедрі працював навчально-методичний кабінет, читальний зал. У той час на кафедрі працювали доценти Щербак П.І., Нагорних Л.С., Нагайцев О.Ю.,  Любаров П.Ю. (учасники Великої Вітчизняної війни),  Крес А.М.(інвалід Великої Вітчизняної війни 1-ї групи),  Буланенко Л.С.,  Бадера Н.І., Бубнов І.В., Архангельський М.С., старші викладачі Потопальська Т.М., Поліщук Т.М., Реутова О.В., Іванівська А.О., старші лаборанти Гіссер Б.М.,  Широкова Л.Ю., Яковлева Н., завідувачка навчально-методичним кабінетом Ягодкіна Л.Л.
     З початком перебудови в Радянському Союзі  (квітень 1985 р.)  кафедра приступила до реформ у викладанні навчальних  дисциплін, курсів, спецкурсів. 15 січня 1990 р. кафедру перейменували; вона отримала назву «Кафедра суспільних наук». Після постанови Верховної Ради Української РСР «Про проголошення незалежності України» і прийняття  «Акта проголошення незалежності України» від 24 серпня 1991 р. на кафедрі стали відбуватися докорінні зміни. Рішенням вченої ради ОГМІ кафедра ще раз змінює свою назву; з 29 листопада 1991 р. вона стає кафедрою соціально-гуманітарних наук. Було запроваджено нові навчальні плани, стали викладатися нові начальні дисципліни.
     Процес реорганізації кафедри продовжився в 1992 р., коли на вченій раді ОГМІ  29 жовтня кафедра офіційно отримала  її нову назву. З того часу вона  має назву   «Кафедра українознавства та соціальних наук» (наказ ректора ОГМІ № 95 від  17 листопада 1992 р.)
   З 2002 року і по теперішній час посаду завідувача кафедри українознавств та соціальних наук обіймає кандидат історичних наук, доцент Бубнов Ігор Васильович. Під його головуванням до складу кафедри було залучено низку нових співробітників, які мали забезпечити викладання сучасних навчальних дисциплін: «Політології», «Культурології», «Соціології», «Психології» тощо. 
      В ці роки на кафедрі працювали доценти: Бубнов І.В., Легкий А.О., Нагайник В.А., Потеряйко Я.Й., Олійник А.М., Троян А.О.; старші викладачі Агенідзе Е.А., Влялько В.А., Глушкова Н.М., Джой Т.В., Єфтені Н.М., Краснянська Н.Д., Плетос С.В., Поліщук Н.М., Потопальська Т.М., Реутова О.В., Слободянюк О.Р.; старші лаборанти: Кавун С.В., Кантаржи Н.І., Нерушева О.Т., Слісаренко О.В.
    У 2005 році, у зв’язку з введенням в експлуатацію нового навчально-лабораторного корпусу ОДЕКУ, кафедра українознавства та соціальних наук змінила місце свого розташування. Вона отримала у своє розпорядження навчальні аудиторії (кім. № 601 – спеціалізований кабінет кафедри українознавства та соціальних наук, та аудиторії №№616-619 НЛК № 2), приміщення для викладачів та допоміжного складу (кім. № 610 та № 611 НЛК № 2 відповідно). На початку  2010-11 навч. року силами викладачів кафедри було завершено оформлення спеціалізованого кабінету стендами навчально-методичної наочної інформації.
 У приміщенні викладацької кімнати ( ауд.№610) систематично поновлюються матеріали стенду навчально-методичних та наукових публікацій співробітників кафедри із висвітленням основних здобутків у роботі з виконання науково-дослідної теми.
  Кафедра українознавства та соціальних наук розглядається адміністрацією ОДЕКУ як одна з провідних в плані організації, методичного забезпечення та проведення виховного процесу серед студентської молоді.
За результатами загальноуніверситетських рейтингів, починаючи з  2011 року, за розділом організаційно-виховної роботи кафедра незмінно посідає місця у чільній трійці.
З метою підвищення рівня національно-патріотичного виховання студентської молоді та задля формування почуття поваги до рідного університету, викладачі кафедри систематично проводять відповідні заняття на базі музею ОДЕКУ.
Вирішенню різноманітних завдань навчально-виховного процесу сприяє наявність спеціалізованої аудиторії кафедри українознавства та соціальних наук та кабінет виховної роботи.
На їхній базі відбуваються виставки творчості студентів, конкурси стінних газет, «круглі столи» з актуальних питань соціально-політичного і культурного життя України та світу, перегляди тематичних науково-пізнавальних фільмів та передач історико-патріотичного спрямування з їхнім обговоренням тощо.
Культурно-просвітницьку роботу серед студентської молоді кафедра українознавства та соціальних наук розглядає як один із пріоритетних напрямків своєї діяльності.
На базі кафедри на постійній основі діє культурологічний лекторій, в межах функціонування якого увазі студентів у позааудиторний час пропонується різноманітна тематика спеціалізованих лекцій із актуальних питань історико-культурного, соціально-політичного та країнознавчого спрямування.  Засідання лекторію відбуваються на базі спеціалізованої аудиторії кафедри та у гуртожитках університету.
В діяльності лекторію широко використовуються різноманітні засоби формування та розвитку творчої ініціативи та активності студентів, зокрема:
- доповіді студентів з різних аспектів історико-культурної спадщини України із елементами стилізованих демонстрацій національного вбрання, народних традицій та обрадів;
- виконання українських пісень та танцювальних етюдів; аудіо та відео презентації матеріалів з історії та традицій рідного краю.
Викладачі кафедри активно використовують напрацювання культурологічного лекторію у професійно-освітній діяльності під час викладання навчальних дисциплін «Історія України», «Історія української культури», «Українська мова (за професійним спрямуванням)». Це забезпечує як підвищення ефективності сприйняття та опанування студентами навчального матеріалу, так і вирішення певних завдань національно-патріотичного виховання студентської молоді.
Завдяки організаційним зусиллям викладачів кафедри забезпечуються систематичні відвідування студентами університету театрів, музеїв, виставок міста Одеси.
Як засіб розвитку патріотичних почуттів студентів викладачі кафедри українознавства та соціальних наук започаткували проведення занять-презентацій з питань краєзнавства.
   Серед основних напрямків роботи кафедри виділяються:
  • надання майбутнім фахівцям відповідних знань з дисциплін соціально-гуманітарного циклу, що потрібні як для успішного виконання посадових обов’язків, так й у формуванні стійких громадських позицій;
  • активне залучення студентів до науково-дослідної роботи з актуальних проблем соціально-економічного, політичного, культурного та духовного розвитку України;
  • розробка та впровадження комплексу науково-методичних та організаційних заходів щодо підвищення рівня знань студентів з соціально-гуманітарних дисциплін;
  • здійснення національно-громадського виховання студентів у відповідності з основними напрямками та задачами Концепції національного виховання, гуманізація процесу навчання;
  • забезпечення безпосередньої участі викладачів кафедри у громадсько-просвітницькій діяльності.
Сучасний склад кафедри: 
доценти - Бубнов І.В., Кушніренко І Ю., Олійник А.М., Троян А.О.; 
старші викладачі -  Глушкова Н.М., Кантаржи Н.І. , Краснянська Н.Д.,         Мирошниченко М.І.; Слободянюк О.Р.; 
викладач -  Нєвєйкіна Г.І.
старший лаборант -  Стьожка Т.
    

Немає коментарів:

Дописати коментар